Kalorifer Peteği Bağlantısı

Kalorifer Peteği Bağlantısı Nasıl Olmalı?

Kategori: KALORİFER TESİSATI | 0
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (7 oy, 4,86 puan)
Loading...

Kalorifer Peteği Bağlantısı

Kalorifer Peteği Bağlantısı nasıl olmalı: Günümüzde bir çok model ve markada petek üretiliyor, petek modeline göre farklı bağlantı tipleri uygulanır. Ancak en fazla, standart panel radyatör  kullanılır. Standart panel radyatörlerde ikisi üstte ikisi altta olmak üzere dört tesisat ağzı vardır.  Üstteki ağızların birine sıcak su girişi, diğerine purjör takılır. Alttaki ağızların birine soğuk su girişi diğerine kör tapa takılır.

Çapraz Kalorifer Peteği Bağlantısı

Kombiye uzak olan ve bir metreden uzun peteklerde çapraz bağlantı yapılmalıdır. Sıcak su girişinin peteğin üst ağzına, soğuk su girişinin peteğin alt çaprazdaki ağzına bağlanmasına çapraz bağlantı denir. Bir metreden uzun olan peteklerde sıcak suyun basıncı yetersiz kaldığı için peteğin sonuna ulaşamadan soğuk suyla karışır ve uzun peteklerin tamamı ısınmaz.

Paralel Kalorifer Peteği Bağlantısı

Sıcak su girişi üstte, soğuk su girişi altta olan karşıdan bakıldığında birbirine paralel olan bağlantıdır. kombiye en yakın ve bir metreden kısa petekler için uygulanabilir.

KALORİFER TESİSATI ÇEŞİTLERİ VE STANDARTLARI

Sıva Üstü Tesisat

Sıva üstü tesisat inşaat halindeyken kalorifer tesisatı döşenmeyen yerlerde uygulanır. Sıva altı ve mobil tesisata göre verimi düşüktür, kombiyi zorlar, ısı tasarruflu bir sistem değildir çünkü: Peteklere en kısa mesafeden gitmek, tesisatı iki veya daha fazla ana hata bölmek pek mümkün değildir. Ancak dayalı döşeli ev, iş yeri, hastane gibi yaşam alanlarında zaruri olarak tercih edilir. Sıva üstü tesisatlarda genelde kombiye en uzak petek az ısınır, en yakın petek çok ısınır. Bu sorun  reglaj ayarı yapılarak nispeten çözülebilir. Termostatik vana kullanılarak da daha verimli ve tasarruflu bir ısı elde edilebilir.

Sıva Altı Tesisat

Kalorifer tesisatının zeminden döşenerek yapılmasıdır. Genelde inşaat halindeyken yapılır veya bazı müşteriler zeminin kırılmasına karar verdiği zaman uygulanır.

  • Sıcak ve soğuk su kompozit veya alüminyum folyolu boru ile kullanılmalıdır.
  • Tesisat  en az 2 ana hat üzerinden peteklere ulaşmalı bu sayede dolaşım hızlı olur ve en uzak petek sorunu çözülür.
  • Gereğinden fazla dirsek kullanılmamalı bir dirsek basınç ve dolaşımda 4 m boruya denk gelir.

Sıva Altı Tesisatın Avantajları

1. Peteklere en kısa mesafeden, en az dirsekle uygulanır.

2. Tesisat iki ana hata veya daha fazla ana hata bölünür bu da dolaşımın daha hızlı olmasına ve en uzak peteğin yakınlaşmasına sebep olur.

3. Tesisat gömüldüğü için ısı kaybı ve görüntü kirliliği olmaz.

Mobil Tesisat

Pex Borunun bir kılıf içine sokularak uygulanır. bütün peteklere bir sıcak su girişi ve bir soğuk su girişi için boru çekilir. bu borular kollektörde toplanır. sıcak su boruları kırmızı çizgilidir, üst kollektörde toplanır, soğuk su boruları mavi çizgilidir, alt köllektörde toplanır.

Üst kollektör kompozit boru ile kombinin en soldaki ağzına bağlanır. Alt kollektör: Kompozit boru ile kombinin en sağdaki ağzına bağlanır.

  • Mobil tesisat uygulanırken peteklere en kısa mesafeden gidilmelidir.
  • Oksijen bariyerli boru kullanılmalıdır.
  • Tesisat döşenip test yapıldıktan hemen sonra üzeri betonla kapatılmalıdır.

Mobil Tesisatın Avantajları

1. Sıcak su peteklere en kısa mesafeden ulaşır.

2. Ek parça (dirsek, manşon, te ) kullanılmaz.

3. Tesisat gömüldüğü için ısı kaybı ve görüntü kirliliği olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir