peteklerin havası

Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Kategori: KALORİFER TESİSATI | 0
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy, 4,67 puan)
Loading...

Kalorifer tesisatında, tesisat yapıldığı zaman, tesisata su eklerken, veya tamirat yapıldıktan sonra tesisat içindeki su değiştirilirken tesisatın içine suyla beraber hava girdiğinde peteklere de hava girer ve peteklerin üst kısmı ısınmaz. Bu gibi durumlarda peteklerin havası alınması gerekir.

Kısaca radyatör havası alma işlemi: Radyatörlerin üst tarafındaki purjorlerin, purjor anahtarı veya tornavida ile saat yönünde çevrilerek havanın boşaltılmasıdır.

Peteklerin Havasını Almak için Gereken Aletler

Purjör Anahtarı, Düz Tornavida, Kurbağacık, Boru Anahtarı.

Peteklerin Hava Yaptığı Nasıl Anlaşılır?

Peteklerin alt tarafı ısınıp üst tarafı ısınmıyor ise petek hava yapmıştır. Üst tarafı ısınıp alt tarafı ısınmıyor ise petek kirlenmiştir. Kombiye en uzak petek ısınmıyor ise reglaj ayarı yapmak gerekir. Petek bağlantılarının yanlış olduğu durumlarda da petek ısıtmayabilir. Bu gibi durumlarda peteklerin bağlantısının kontrol edilmesi gerekir. 

Purjör Takılı Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Hava alınmadan önce peteklerin ısınmasını sağlayan (kombi, kat kazanı, ısı istasyonu…) kapatılıp 10 – 15 dakika bekledikten sonra peteklerin sıcak su giriş vanaları kapatılır, soğuk su giriş vanaları açık bırakılır. Peteklerin üst tarafındaki purjörler saat yönünde çevrilerek açılır, hava alındığı esnada sisteme yavaş yavaş su verilmeye başlanır. Havanın tamamen çıktığına emin olmak için purjörden su gelmesi yetmez, suyun düzgün bir şekilde akması gerekir. Hava alma işlemi bittikten sonra sıcak su giriş vanaları açılır ve sistemin suyu kontrol edilir. Bu sistem purjör takılı bütün petekler için(panel petek, döküm petek, eski tip metal petek, alüminyum petek) geçerlidir.

Purjör Takılı Olmayan Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Purjör takılı olmayan, purjör tıkalı veya arızalı olan, purjör takılı tarafı duvara çok yakın olan peteklerde hava alma işlemi purjör takılı peteklerle aynıdır. Purjörlerden hava alınamadığı için, sıcak su giriş vanasının rekoru gevşetilerek hava alınır. Su düzgün bir şekilde akmaya başlayana kadar rekor gevşek bırakılır, suyun akışı düzeldikten sonra sıkılır.

Yerden Isıtma Sisteminin Havası Nasıl Alınır?

Yerden ısıtma sisteminde zeminden döşenen borular giriş ve dönüş olmak üzere iki kollektörde toplanır. Hava alınmadan önce sistemin ısınmasını sağlayan (kombi, kat kazanı, ısı istasyonu…) kapatılıp 10 – 15 dakika bekledikten sonra, sıcak su kollektörünün yanındaki vana kapatılıp soğuksu kollektörünün yanındaki vana açık bırakılır. Kollektörlerin üzerindeki purjörler saat yönünde çevrilerek açılır, hava alındığı esnada sisteme yavaş yavaş su verilmeye başlanır. Havanın tamamen çıktığına emin olmak için purjörden su gelmesi yetmez, suyun düzgün bir şekilde akması gerekir.

Kollektörlerde purjör yoksa veya arızalı ise sıcak su kollektörünün yanındaki rekor gevşetilerek hava alınır.

Mobil Tesisatta Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Mobil tesisatta, her radyatör için ayrı giriş – dönüş hattı çekilir. Bütün giriş hatları üstteki sıcak su kollektöründe toplanır. Bütün dönüş hatları alttaki soğuk su kollektöründe toplanır. Peteklerin havası purjörlerden alındıktan sonra kollektörlerden de alınır. Peteklerin purjörlerinden hava alınamıyorsa ve petekler alttan girişli ise purjörler kurbağacıkla gevşetilerek hava alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir